Vatoje vyrauja oro ir eterio energijos. Tai stipriausia doša iš visų trijų biologinių konstitucijų. Vata suteikia erdvės visoms gyvybės funkcijoms ir yra visų žmogaus kūno judesių pagrindas.

Vata pasireiškia per psichosomatines funkcijas, kraujotaką, limfinę sistemą, nervų sistemą ir kvėpavimo takus. Pagrindinės Vata došos sritys yra storoji žarna, dubens ir pilvo ertmės, šlaunys, kaulai, galva, ausys ir visos kitos kūno angos kartu su lytėjimo ir klausos pojūčiais. Sutrikus šios došos veiklai, žmogus praranda entuziazmo, šviežumo, laimės, džiaugsmo ir kūrybinės energijos pojūtį. Tada sustiprėja nerimo, baimės, nervingumo, neryžtingumo, nesaugumo, liūdesio ir depresijos jausmai. Stipriau jaučiamas skausmas, sustingimas, sąnarių traškėjimas, mėšlungis ar bendras drebulys. Jei Vata nukrypsta nuo pradinės būklės, atsiranda vienišumo, drovumo, nesaugumo ir socialinių kontaktų vengimo jausmai.

Psichosomatiniai VATA tipo bruožai

Žmonės, kuriuose vyrauja Vata principas, paprastai yra liekni, žemi arba aukštos šleivos figūros. Jie kenčia nuo šalčio, turi neišsivysčiusius raumenis, plokščią krūtinę, aiškiai matomas venas, sausą, šaltą ir jautrią odą, nepakankamai perfuzuotas galūnes. Mažos akys, sausi plaukai su skilinėjančiais galiukais ir polinkis pleiskanoti – tai kiti bruožai. Vata tipo žmonės aktyvūs, energingi, budrūs, impulsyvūs ir kupini gyvybės. Jie mėgsta mankštintis ir nuolat ieško veiklos. Jiems patinka keliauti ir bet kokie pokyčiai, jie kalba greitai ir naudoja rankų gestus. Jie lengvai perpranta naujas idėjas, yra kūrybingi ir imlūs žmonės, pasižymintys gera intuicija. Tolerancija, drąsa ir atkaklumas nėra jų stipriosios pusės. Jie linkę į neryžtingumą, nervingumą, nerimą ir baimę, taip pat labilumą ir psichikos sutrikimus. Vata tipui trūksta pasitikėjimo savimi, todėl dažnai jie nėra aukštos nuomonės apie save. Jie pasižymi silpnesne valia ir trumpalaike atmintimi, gali pažadinti savyje didelį entuziazmą, kuris vis dėlto netrukus sumažėja. Šio tipo žmonės geba išvystyti daug darbų, tačiau visa tai vyksta pernelyg didelės įtampos ir nemigos dėl pervargimo sąskaita. Jiems sunku užmigti, jų miegas būna paviršutiniškas, su pertrūkiais. Juos dažnai vargina alergijos, kurios dažniausiai būna nervinės kilmės. Tipiški simptomai yra vidurių užkietėjimas ir vidurių pūtimas, protinis išsekimas, nuovargis, nemiga, baimė ir nerimas, sausa oda, sutrikusi kraujotaka, galvos skausmas, artritas ir reumatas.

VATA tipologinės apraiškos

Vata žmonės yra geri mokytojai, programuotojai ir žiniasklaidos darbuotojai. Jie iš prigimties geba greitai organizuoti ir aiškiai apdoroti duomenis. Jie mėgsta viską atlikti kuo greičiau ir dažnai vienu metu užsiima keliomis veiklomis. Dažnai jie būna mokslininkai ir menininkai, apdovanoti tam tikrais psichiniais gebėjimais. Jie gyvena „savo pasaulyje“. Su tokiais žmonėmis reikia elgtis kaip su gėlėmis – švelniai ir jautriai.

VATA došos pusiausvyros atkūrimas

Vata tipo žmonėms reikia gero užnugario, ramios aplinkos ir saugumo jausmo. Jie turėtų vengti protinės įtampos, darbo vėlai vakare, šalčio, žalio maisto ir šaltų gėrimų. Patartina sumažinti darbo kompiuteriu, televizoriaus žiūrėjimo ir pervargimo. Tinkamos sporto šakos yra joga, taiči, fitneso gimnastika, lengvas bėgimas, važinėjimas dviračiu ir žygiai pėsčiomis. Kad atgautų pusiausvyrą, Vata asmenys turėtų lepinti save pakankamu saulės kiekiu, šiluma, ramybe, gausiu poilsiu, masažu, reguliaria relaksacija ir aromaterapija bei šiltu, sočiu, šiek tiek paaštrintu ir riebiu maistu.

Tinkama mityba VATA

Vatos tipo žmonėms tinkamiausias skonis yra saldus, po to sūrus ir rūgštus. Nerekomenduojami pernelyg karšti ir kartūs skoniai. Svarbu valgyti reguliariai, ypač virtą ir karštą maistą, geriausia ramioje ir malonioje aplinkoje. Optimaliausi yra virti grūdiniai produktai, į kuriuos įpilta šiek tiek aliejaus: ryžiai, kvinoja, kviečiai, avižos. Dar vienas geras pasirinkimas yra daržovės, virtos, keptos ar keptos ant grotelių su aliejumi: morkos, burokėliai, moliūgai, cukinijos, agurkai, svogūnai, šparagai, artišokai, saldžiosios bulvės, pupelės. Taip pat tinka migdolai, anakardžių riešutai, lazdyno riešutai, pistacijos, graikiniai ir kokosų riešutai, sezamo ir saulėgrąžų sėklos. Vaisiai valo gyvybinę energiją, stiprina nervų sistemą, suteikia organizmui minkštumo, harmonijos ir reikiamą skysčių kiekį, tai: apelsinai, bananai, vynuogės, greipfrutai, kriaušės, obuoliai, persikai, abrikosai, mangai, ananasai, braškės, avietės, datulės, figos. Iš ankštinių daržovių tinka tik žaliosios ankštys, lęšiai ir tofu. Pieno produktai irgi tinka, nes palaiko žemės stichiją: sviestas, pienas, jogurtas, varškė, grietinėlė, sūris. Kiaušiniai gali būti tinkamas papildas. Gerai saldinti cukranendrių cukrumi, klevų sirupu arba medumi. Viena geriausių ir veiksmingiausių medžiagų, mažinančių susikaupusią Vata došą, yra sezamų aliejus arba dar gali būti migdolų, saulėgrąžų ar alyvuogių aliejus. Naudinga saikingas pasirinktų prieskonių vartojimas: imbiero, kardamono, cinamono, baziliko, gvazdikėlių, citrinžolės, kalendros, ciberžolės, mėtos, raudonėlio, pankolio, kmynų ir pipirų. Tinkamiausi gėrimai yra mineralinis vanduo, žolelių arbatos ir vaisių sultys.

Rekomenduojami produktai

Vata arbata

Vata batonėlis su Amalaki, energijai