Pittoje vyrauja yra ugnies ir vandens energijos. Pitta atsakinga už virškinimo procesą ir medžiagų apykaitą. Pagrindinė Pitta došos funkcija yra energinis maisto transformavimas ir įsisavinimas fiziniu lygmeniu, taip pat minčių ir suvokimo apdorojimas protiniu ir jutiminiu lygmeniu.
Pitta doša reguliuoja kūno temperatūrą ir odos spalvą. Pagrindinės Pitta došos sritys yra plonoji žarna, skrandis, kepenys, tulžies pūslė, blužnis, širdis, kraujas, oda, pilkoji medžiaga, akys ir regėjimo pojūtis. Pitta doša atsakinga už mąstymo procesą, protinį vertinimą ir minčių analizę. Ji siejama su valios jėga ir informacijos, gautos per penkis jutimo organus, vertinimu. Padidėjęs Pitta došos principas sukelia pranašumo jausmą, išdidumą ir egocentrizmą, polinkį į manipuliacinį elgesį, priešiškumą, pavydą, kritiką ir vertinimą. Tai pasireiškia nekantrumu, dirglumu ir pykčiu.
Psichosomatinės PITTA tipo savybės
Žmonės, kuriuose vyrauja Pitta doša, paprastai yra vidutinio ūgio ir gerai išsivysčiusių atletiškų figūrų. Jie nemėgsta karštų vasarų ir ryškios saulės. Jie lengvai ir greitai prakaituoja, oda šilta, rausva arba strazdanota,jie dažnai serga spuogais, plaukai tvirti, linkę per anksti žilti. Tai labai protingi, racionalūs, pragmatiški ir konkurencingi žmonės. Jie dažnai prastai mato,bet pasižymi aiškiu protu, griežtu vertinimu, skvarbiu mąstymu ir stipria valia. Jie geri oratoriai ir organizatoriai, turintys atsakomybės jausmą, mėgstantys diskutuoti ir patraukti dėmesį. Tai linkę vadovauti asmenys, pasižymintys kaip stiprios asmenybės ir turintys autoritetą. Jie linkę įžvelgti klaidas ir kaltinti kitus. Patirdami stresą, jie linkę būti choleriški, dirglūs ir nekantrūs. Gali lengvai įsižeisti ir būti įkyrūs kritikai. Jie yra kovingos prigimties, todėl dažnai įsivelia į konfrontacijas ir todėl lengvai tampa agresijos ir pykčio aukomis. Dažnai būna pakilusi jų kūno temperatūra, pasireiškia rėmuo, padidėjęs skrandžio rūgštingumas, skrandžio opos ir aukštas kraujospūdis. Būdingi įvairūs uždegimai ir infekcijos, kepenų ir tulžies pūslės ligos, odos problemos – spuogai, bėrimai ir egzema, akių skausmas ar konjunktyvitas.
Tipologiniai PITTA požymiai
Pitta žmonės paprastai būna mokslininkai, tyrėjai, profesoriai, analitikai, išradėjai, teisininkai, politikai arba kariai. Dažnai jų prieglobsčiu tampa laboratorijos ir mokslo institutai. Tai geri vadovai ir savo nuomonės gynėjai. Jiems būdinga drąsi ir novatoriška dvasia, susikaupimas ir natūralus gebėjimas gilintis į pačią problemos ar temos esmę. Paprastai jie yra išsilavinę intelektualai, pasižymintys aiškiu protu ir natūraliu intelektu. Jie dažnai apdovanoti tam tikra vidine įžvalga, todėl gali būti geri psichologai. Su tokiais žmonėmis reikia bendrauti taktiškai ir diplomatiškai. Jie nepriima nurodymų ir patarimų. Jie turi priimti dalykus remdamiesi savo pačių supratimu.
PITTA došos pusiausvyros atkūrimas
Pitta tipo žmonės turėtų naudoti aliejus ir kremus odai apsaugoti, vengti aštrios saulės ir aukštos temperatūros, mažiau persidirbti ar mokytis iki vėlyvo vakaro ar ankstyvo ryto. Rekomenduojama sumažinti riebaus, sunkaus, sūraus ir aštraus maisto vartojimą, nepersivalgyti ir valgyti mažesnėmis porcijomis kelis kartus per dieną. Tinkamas sportas yra bėgimas, plaukimas, slidinėjimas, alpinizmas, žygiai pėsčiomis ir varžybinis sportas. Norint atkurti pusiausvyrą, Pitta tipo žmonėms reikėtų leisti pakankamai miegoti ir ilsėtis, reguliariai kaitalioti aktyvumą ir poilsį, vartoti šaltesnį maistą ir gėrimus bei pakankamai skysčių.
Tinkama mityba PITTA
Geriausias skonis Pitta žmonėms yra saldus ir kartus. Nerekomenduojami rūgštūs, sūrūs ir aštrūs skoniai. Tinkama mityba turėtų būti saikinga ir neryškaus skonio, tačiau praktikoje dažnai būna atvirkščiai. Žmonės, kuriuose vyrauja ugnies stichija, mėgsta mėgautis karštais, aštriais, sūriais ir stipriais skoniais. Pitta žmogus mėgsta sūdyti visus patiekalus, net jei jie yra pakankamai sūrūs. Optimali mityba yra grūdinės kultūros: kviečiai, miežiai, ryžiai, avižos. Naudingiausios termiškai apdorotos daržovės, kurios gali būti ir žalios: žiediniai kopūstai, brokoliai, kopūstai, agurkai, salotos, žirniai, moliūgai, bulvės, kukurūzai, paprikos, šparagai, artišokai. Vaisiai pasižymi raminamuoju ir harmonizuojančiu pobūdžiu ir natūraliai vėsinančiu poveikiu padidėjusiam ugnies elementui: obuoliai, kriaušės, vynuogės, apelsinai, greipfrutai, slyvos, ananasai, arbūzai, mangai, figos, datulės. Tinka dauguma ankštinių augalų: pupelės, mung, tofu, soja, žirniai, avinžirniai. Iš pieno produktų dėl vėsinančios energijos labiausiai tinka pienas, po jo – grietinėlė, varškė ir sūris. Tinkamas priedas gali būti kokosų, migdolų ar saulėgrąžų aliejus. Gerai pasaldinti cukranendrių cukrumi, klevų sirupu arba medumi. Mažiausiai tinka aštrūs prieskoniai, todėl geriau naudoti tik kelis pasirinktus prieskonius, pavyzdžiui: kalendrą, pankolį, kardamoną, ciberžolę, mėtą, citrinžolę, kmynus ir kt. Druska skatina proto agresiją ir sukelia priešlaikinį senėjimą.